2021. március 09., kedd, 20:33
Címkék: csomagolástechnika csomagolóanyag csomagolóipar élelmiszeripar innováció Ostorházi Bevonattechnikai Kft. pályázat Robot-X
Az Európai Unió kutatás-fejlesztési és innovációs irányelveivel összhangban hirdette meg 2018 januárjában a Nemzeti Kutatás Fejlesztési és Innovációs Alap a kis-, közép- és nagyvállalatok k+f+i tevékenységének támogatására azt a pályázatot, melynek elsődleges célja a hazai vállalkozások ösztönzése jelentős szellemi hozzáadott értéket tartalmazó új, piacképes termékek, szolgáltatások, technológiák házon belüli kifejlesztése. A kiírás tartalmi ellenőrzési és szakmai szempontjai alapján történt értékelés után az NKFIH elnöke 66 pályázat támogatásáról döntött, amellyel közép-magyarországi kkv-k és nagyvállalatok részesültek együttesen 18,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban az NKFI Alapból. A támogatásban részesült pályázók egyike a Robot-X Hungary Kft. és az Ostorházi Bevonattechnika Kft. konzorciuma. A nyertes cégek arra vállalkoztak, hogy a természetben lebomló anyagokból készült termékek gyártására alkalmas célgépeket és technológiát fejlesztenek.
A projekt célja egy olyan berendezés fejlesztése, amely kizárólag természetes, növényi összetételű, a természetben lebomló alapanyagból képes előállítani csomagolóanyagot, illetve élelmiszerek tárolására is alkalmas. A létrehozott berendezés képes lesz olyan végtermékek előállítására, amely a környezetkímélő csomagolási, illetve tárolási megoldások úttörője lehet, kiváltva ezzel az élelmiszer- és csomagolóipar műanyag és alumínium felhasználását.
A természetben lebomló alapanyagból készült csomagolóanyagot gyártó berendezés fejlesztése
Az új fejlesztésű csomagolóanyag leginkább a fagylalt tölcsérre hasonlít anyagában, de annál sokkal ellenállóbb. Alkalmas pl. fesztiválokon a műanyag tányérok és poharak, vagy a gyorséttermi csomagolások kiváltására. A konzorcium tagjai szerint ezzel a megoldással jelentősen csökkenthető az emberiség ökológiai lábnyoma.
Tesztelés
A Robot-X Hungary Kft. arra vállalkozott, hogy egy olyan prototípust készít, amelynek segítségével kiszolgálhatják azon vevői igényeket, akik készek a lebomló alapanyagból előállított csomagolóanyag használatára. A kísérleti szakaszban szerzett tapasztalatok és kutató-fejlesztő tevékenységük eredményeként folyamatban van a sorozatgyártásra képes célgép összeállítása. A konzorciumi partner által fejlesztett bevonatkészítő berendezés csatlakoztatásával a géppel készített termék alkalmas lehet az egyszer használatos műanyag kiváltására is.
A gép működés közben
Az Ostorházi Kft. a fejlesztések során felkutatta azokat a lehetséges alapanyagokat, amelyek lebomló bevonatként alkalmazhatók lehetnek a csomagolóanyag gyártás során. A kutatási munka eredményeként megtalált bevonati anyagra kifejlesztettek egy felhordás technológiát, és erre a technológiára fejlesztettek és építettek egy bevonatkészítő berendezést, amely modulként csatlakoztatható a konzorciumi partner csomagoló anyag gyártó gépéhez.
Ehető csomagolóanyagok
A közel 25 hónapos fejlesztés után a legfontosabb feladatok a termék gyártására alkalmas automata gyártócella prés és bevonatkészítő prototípus modul együttes tesztelése, majd végső gyártásba állítása lesz. Az előzetesen elért eredmények adatai alapján a gép induló paramétereinek beállítása után következik egy több hetes tesztelés, mely során a prototípust folyamatosan működtetik, az esetleges programhibákat javítják. A teszt első fázisában még a megfelelő stabilitás elérése a cél, míg a második fázisban a késztermék megfelelő minősége. A szükséges optimalizálás után elvégezik a gépképesség számításokat, az adatokat kiértékelik. Ha a gép már az elvárt paramétereken belül működik, elkészítik a gépkönyvet, pontosítják a műszaki rajzokat, hogy a prototípus, könnyen reprodukálható és akár továbbfejleszthető legyen a későbbiekben.
Projekt címe: Természetben lebomló alapanyagból készült termékek gyártására alkalmas célgép és technológia fejlesztése Szerződött támogatás összege: 303.994.289 Ft Robot-X Hungary Kft.: 194.577.753 Ft Ostorházi Bevonattechnika Kft.: 109.416.536 Ft A támogatás mértéke (%-ban): 56,81 % A projekt tényleges befejezési dátuma: 2021.03.31. Projekt azonosító száma: 2018-1.1.2-KFI-2018-00087 |