Legyen szó milliméteres kis összekötő elemről, bonyolult precíziós optikáról vagy méteres rendszerelemekről, a high-tech alkatrészekkel szemben támasztott tisztasági követelmények számos iparágban egyre szigorúbbak és szigorodnak. Bár a konkrét specifikációk az alkatrésztől, az iparágtól és az alkalmazási területtől függően változnak, a stabil termékminőséghez szükséges eredmény általában nem érhető el hagyományos tisztítórendszerekkel. A precíziós és nagy tisztaságú tisztítási megoldások régóta fennálló szolgáltatójaként az Ecoclean következetesen vezérli az erre a területre vonatkozó tisztítási rendszerek, eljárások és folyamatok fejlesztését, beleértve a speciálisan kialakított berendezéscsomagokat is.
Az elektromobilitás és az autonóm vezetés az autóipar megatrendjei közé tartoznak. Ez azt eredményezi, hogy az alkatrészek, valamint a gyártási folyamatok változnak, és új, vagy megváltozott eljárások jelennek meg az alkatrész tisztításban.
A berendezés részleteivel, például a nagy mosási kapacitással, a továbbfejlesztett mosómechanikával és a folyadékkezeléssel, valamint az energiaoptimalizált rendszertechnológiával és a hatékony hővisszanyeréssel az EcoCcompact következő generációja biztosítja, hogy az egység tisztítási költségei alacsonyak maradjanak még magas tisztasági előírások ellenére is. A minimális helyigény, valamint a szénhidrogének és a módosított alkoholok közötti rugalmas váltás szintén hozzájárul az Ecoclean kompakt plug and play tisztítórendszerének nagy gazdasági hatékonyságához és jövőbeli biztonságához.
Az öntészeti, kompozit- és megmunkálási eljárásokat kutató Fraunhofer Institute IGCV elsősorban a tervezési, gyártási és többanyagos alkalmazásokhoz kapcsolódó kutatásokat végez. Ez utóbbiakat a „MULTIMATERIAL-Zentrum Augsburg” nagyprojekt keretein belül végzik, ami Németország egyik legnagyobb additív gyártással kapcsolatos projektje.
Az alacsony súly és terjedelem, a könnyed hidegen indíthatóság, illetve a viszonylagosan kedvező költségű sorozatgyártás mind olyan előnyök, melyeket a fém bipoláris lemezek nyújtani tudnak. Az üzemanyagcella-kötegek alapvető elemei döntő feladatokat látnak el a közegellátás, az elektromos kapcsolás, illetve a hűtés terén. Hogy mindezt milyen jól tudják ellátni, egyebek mellett függ az anyagok tisztaságától, illetve az alkalmazott lemezektől is. Az Ecoclean vállalat különböző eljárásokkal kísérletezett annak érdekében, hogy lehetővé tegye a minél költséghatékonyabb és gazdaságosabb tisztítást.
Akár elektromos járműről, akár plug-in-hibridről van szó – a hajtóakkumulátor rendkívül érzékeny és költséges alkatrész. Ennek megfelelően magasak az akkumulátormodult és akkumulátorcellákat burkoló házzal szemben támasztott igények is. Annak érdekében, hogy az akkumulátorház megfeleljen ezeknek az igényeknek, a ház különböző komponenseinek megfelelő tisztaságúaknak kell lenniük. Az Ecoclean az adott gyártási lépésre optimalizált és a specifikus tisztasági követelményekhez illeszkedő hatékony tisztítóoldatokat kínál az akkumulátorházak tisztításához.
A vállalatok számos területen és piacon szembesülnek az alkatrészek tisztaságának egyre növekvő igényével. Az elvárásoknak gyakran csak precíziós tisztítási eljárásokkal lehet megfelelni. Az UCM az ilyen jellegű alkalmazásokhoz fejlesztette ki új, költséghatékony UCMSmartLine ultrahangos berendezéssorozatát. Ezek szabványosított modulokon alapulnak, melyek a tisztítási, öblítési, szárítási, betöltési és kiürítési folyamatokhoz beépített elektrotechnikával, vezérléstechnikával, valamint rugalmas szállítási rendszerrel rendelkeznek. Ezekből a modulokból egyedi berendezéseket lehet konfigurálni az előtisztításhoz, a köztes és a végső tisztításhoz, illetve igény szerint bővíthetőek is.
Először a nagy dróthálótekercsek tisztításánál merült fel a nagykamrás-oldószeres tisztítóberendezésbe való beruházás szükségessége, hiszen ezekhez ez idáig bértisztítást kellett igénybe venni. Időközben a vállalat ezt a tisztítórendszert használja már az autógyártás, az öntöde vagy a villamosipar legkülönbözőbb alkatrészeihez is, eleget téve mind a részecskeszűrős, mind a hártyás maradványszennyeződésekre vonatkozó követelményeknek. A megfelelő tisztasági kiértékeléshez, lemezmegmunkáláshoz és vizesvágáshoz saját vizsgálati labor készíti el a szolgáltatási portfóliót.
Az autóiparban számos tényező befolyásolja az alkatrésztisztításra vonatkozó követelményeket; többek között az elvárt tisztaság, az áteresztőképesség, a rendelkezésre állás, az automatizálhatóság, valamint az egyszerű karbantarthatóság. Mivel klasszikus tömegtermékekről már csak ritkán beszélhetünk, ezért a különböző méretekkel rendelkező különféle alkatrészek egyedi terméktartó megoldásokat igényelnek. Erre a feladatra kiváló példa az autóipari fogaskerekek és tengelyek gyártási művelete.
Az Ecoclean vállalat az EcoCvelox berendezését az alkatrészek sorjamentessége és részecske szintű tisztasága terén egyre növekvő igényekre való költséghatékony válaszként fejlesztette ki. A moduláris felépítése lehetővé teszi a berendezés egyedi igényekre való szabását, valamint jövőbeli bővíthetőségét, így a kombinált nagynyomású sorjátlanítás, tisztítás és szárítás egy kézben történő konfigurálását. Mindezek során 15 másodperces raklaponkénti ciklusidő valósítható meg. A nagynyomású sorjátlanítás gyors és egyszerű offline programozása egy CAD/CAM csatolófelületen keresztül valósul meg, az alkatrészek mozgatását pedig rendkívül dinamikus szállítórendszer végzi – az EcoCvelox mindezekkel új mércéket állít fel.
Az alkatrésztisztítás igazi kihívás az olyan gépjárműipari hidegsajtolású elemek és formázott idomok esetében, amelyek másodperces ütemenként esnek ki a sajtolóból. Annál is inkább, ha ragasztható és hegeszthető, valamint korróziótól védett felületekre van szükség. Az ilyen igényeknek egy nagykamrás oldószeres tisztítóberendezéssel tud megfelelni a beszállító. Ez ugyanis rácsos konténerekben és ügyfélspecifikus műanyag szállítótartályokban oldja meg a tisztítást.
Alapos előkészületi idő és a szükséges építkezések befejezése után szeptemberben átadásra került az új LPW vizsgáló- és szolgáltatóközpont a cég riederichi telephelyén. Az ismert technikum kiegészítéseként így kb. 300 m²-en tisztatéralapú ügyfélközpont létesült.
A 2019. október 22–24. között Stuttgartban sorra kerülő parts2clean kiállítás számtalan lehetőséget mutat be a folyamatok optimalizálásához. A speciális kiállítási lehetőségek és betétprogramok értékes információval gazdagítják majd az ipari alkatrésztisztítás vezető szakkiállítására kilátogató vendégeket.
A növekvő igények a tisztaság terén mind a részecske-, mind a felülettisztítással szemben megfelelő tisztítási technológia kifejlesztését teszik szükségessé. Ezek közé tartozik az oldószeres Ecoclean berendezésekhez kifejlesztett új befecskendező tisztítóberendezés. Ebben a fajta eljárásban kétsornyi befecskendezővel történik a befecskendezős és örvényáramoltatási mosási folyamat, mégpedig 10 és 16 bar között állítható nyomáson. Ez a kiegészítő tisztítófolyamat lényegesen jobb tisztítási eredmények elérését teszi lehetővé, még az komplex formájú ömlesztett alkatrészeknél is.
Festés, ragasztás, tömítés, lakkozás – íme néhány azon gyártási folyamatok közül, amelyekhez rendkívül tiszta s részben aktivált felületekre van szükség. Az Ecoclean vállalat új tisztítási megoldásokat fejlesztett ki ezen igények kielégítésére. Idetartozik az egyetlen berendezésen belül történő nedveskémiai és kisnyomású plazmás tisztítás kombinálása. Egy további újítás a különböző alkalmazások – úgymint a légköri nyomású plazmás, lézeres, CO2-sugaras kezelés és/vagy felületátvizsgálás – egyetlen rendszerbe integrálása a részleges vagy teljes felületű tisztításhoz, illetőleg aktiváláshoz. Ezzel csaknem minden előkezelési igény lefedhető.
A működési szempontból kritikus gépjárműrendszerek esztergált alkatrészei a legmagasabb követelményeket támasztják a pontossággal, minőséggel és tisztasággal szemben. Egy francia esztergaműhelyben a havonta nagyjából nyolcmillió elkészített alkatrész mindössze 1 ppm hibaarányáról nemcsak a legmodernebb gyártó- és minőség-ellenőrző gépek, hanem az igényekhez szabott tisztítási megoldások is gondoskodnak.
Az alkatrészek hatékony tisztítása elengedhetetlen a modern ipar minden ágazatában a kiváló minőség eléréséhez. Az új trendek azonban új kihívásokat támasztanak az alkatrészek tisztítási technológiája irányába is. A tisztítási folyamatoknak ezért a lehető leghatékonyabbnak kell lenniük, nem utolsósorban a globalizált piacok által keltett költségnyomás miatt.
Bárhol gyártják vagy dolgozzák fel az alkatrészeket, azok tisztítási technológiája döntő jelentőségű a gyártási folyamatok sikere és a késztermék minősége szempontjából. Egyre jellemzőbb a magas tisztasági fok megkövetelése – beleértve a részecskemaradványok és a filmrétegek eltávolítását is – és a normák is egyre emelkednek.
Ha a stabilan olaj- és zsírmentes felületek elérése a cél, akkor az oldószeres alkatrésztisztítás általában számos folyamattechnikai, gazdasági és ökológiai előnyt kínál. Ez annak köszönhető, hogy a szennyezés és a tisztítóközeg poláris jellege következtében a tisztítás gyorsan és megbízhatóan elvégezhető. Az oldószeres tisztítóberendezések széles választékával az Ecoclean minden feladathoz a megfelelő megoldást kínálja.
Rengeteg feladat – és számos ipari tisztítási módszer. A spektrum a jól ismert nedves vegytisztítás módozataitól az alacson, vagy nagy nyomáson történő, elárasztással, öblítéssel és befecskendezéssel végzett mechanikai típusú mosási eljárásokon át az olyan új metódusokig terjed, mint a ciklikus nukleáció. De melyik a tökéletes módszer az adott alkalmazáshoz és követelményekhez? Létezik egyáltalán ilyen? Sorvezetőként is alkalmazható cikkünk talán megkönnyíti a döntéshozatalt.
A korábban Dürr Ecocleanként ismert vállalat nemrégiben önálló márkaként, Ecoclean néven kezdte meg újra működését. Az Ecoclean az SBS Group (Shenyang Blue Silver) gépészeti cég égisze alatt továbbra is az ipari munkadarabok tisztítására és felületkezelésére alkalmas megoldások fejlesztésén és gyártásán dolgozik.
Az alkatrészek tisztaságára vonatkozó előírások ma már számos ágazatban maguktól értetődők. Elsősorban a tisztítóközeg kiválasztásától függ, hogy ezeknek a követelményeknek a teljesítéséhez milyen pénzügyi, műszaki és személyi ráfordítás szükséges. A szennyeződéstől függően itt az oldószerek jelentik a gazdaságosabb és tartósabb alternatívát.
A modulrendszerben készült termékeket már régóta és egyre több területen használjuk, gondoljunk csak az autóipar fejlesztéseire. Ezen irányvonal a mosóberendezéseknél is megjelent, és egyre érdekesebb megoldásokra nyújt lehetőséget a különböző alkatrészek egyre magasabb tisztasági követelményeket teljesítő mosásánál.
Az eddigi Dürr Ecoclean elnevezés a múlté: az ipari alkatrésztisztító berendezésekre specializálódott vállalat a parts2clean 2017 szakkiállításon mutatja majd be az Ecoclean márkanevet.
Az ipari alkatrészek tisztítása ma már széles körben elismert, kulcsfontosságú értéknövelő lépés az egész termelési láncban. Az új trendek – mint az ipar 4.0, a miniatürizálás, az elektromobilitás, a könnyűszerkezetes konstrukciók térhódítása és a globalizáció – újabb kihívásokat hoztak magukkal az ipari alkatrészek és felületek tisztításában is.
Alapításának centenáriumi évében, 2016-ban rendelte meg a BMW-csoport a 100. EcoCFlex rendszert a Dürr Ecocleantől. A jubileumi rugalmas robotcella egy háromdarabos csomag részét képezi, és teljesen egyedi festést kapott. A gépeket 2017 májusában helyezték üzembe a bajor autógyártó steyri motorgyárában.
A munkadarabok tisztítása olyan tevékenység, amely a szükséges tisztasági szint megbízható teljesítésére szolgál a gyártósor alsóbb szakaszán zajló folyamatok esetében, amelyek kulcsfontosságúak a kitűnő minőség és a működési megbízhatóság biztosítása szempontjából. Ugyanakkor az is fontos, hogy az egyes tisztítási műveletek a lehető leginkább költséghatékonyak és fenntarthatóak legyenek. A Dürr Ecoclean az oldószeres és vizes tisztításra szolgáló innovatív berendezések kiterjedt választékával mindezen igényeket teljesíti. Az alkalmazási feladat legyen akár durva, akár közepes vagy finom tisztítás, ezek a rendszerek jobb tisztítási minőséget és kiemelkedő technológiai megbízhatóságot nyújtanak, miközben a költségekkel és erőforrásokkal is takarékosan bánnak.
A mikroszerkezetek terén tapasztalható technológiai fejlődés és a nagyobb szubsztrátumok feldolgozásának igénye új tisztítórendszer üzembe állítását tette szükségessé a POG Präzisionsoptik Gera vállalatnál. Az UCM AG által javasolt megoldás az ügyfél tetszését is elnyerte. A berendezés mind a kezeletlen félvezető szeletek (waferek), mind a strukturált és bevonatolt szubsztrátumok tisztítására alkalmas. A tisztítási specifikáció által megkövetelt „maximum 1 µm részecskeméret” maradéktalanul teljesül.
A fémmegmunkálás nemzetközi vásárán lesz megtekinthető a Dürr Ecoclean EcoCCube névre hallgató rendkívül kompakt tisztítóberendezése. Az elöltöltős gép a kis helyigénynek, az alacsony önsúlynak és az azonnali beépíthetőségnek köszönhetően gyorsan és egyszerűen integrálható a gyártásba. Az EcoCCube ezáltal ideális választás a vízbázisú alkatrésztisztításba éppen belekezdő vállalkozások számára is.
A hőkezeléssel és fémmegmunkálással foglalkozó autóipari és repülőgépipari beszállítók számára különösen fontos a tisztító- és zsírtalanító berendezések költséghatékony működése és nagy kapacitása. Az igényre reagálva fejlesztette ki a Dürr Ecoclean a nagykamrás EcoCDuty oldószeralapú tisztítórendszert. A gép akár 1 tonna súlyú és 1 250×840×970 mm méretű alkatrészek kezelésére is képes. A szénhidrogénekkel vagy módosított alkoholokkal működő berendezés gyors ciklusidő mellett is kiváló tisztítási minőséget és megbízhatóságot garantál. A moduláris kialakítású gép további előnye a kivételesen könnyű kezelhetőség és a vonzó dizájn.
2016. május 31. és június 2. között Stuttgartban kerül sor az ipari tisztítástechnológia vezető nemzetközi szakkiállítására. A gépek és berendezések, a folyamatok, a zsírtalanításra történő előkészítés, az alkatrészek, komponensek, kosarak és paletták tisztítása és előkezelése, a folyamatautomatizálás, a tisztatéri technológia, a korrózióvédelem, az állagmegóvás, a csomagolás, a takarítás, a minőségbiztosítás, a vizsgálati módszerek és analitikai eljárások széles körű kínálatából a TechMonitor válogatása nyújt kis ízelítőt.
Egy vizes bázisú tisztító rendszerbe való befektetés során a tisztítási minőség, a teljesítmény, a folyamatbiztonság és a gazdaságosság alkotják a központi kérdéseket. Ezekre a berendezés különböző területei adnak választ.
A végtermékek felülettisztaságának minősége mára a termelési folyamat meghatározó tulajdonsága lett, melynek követelményei elsősorban az autóipari területen folyamatosan növekednek. Ilyen esetben a tisztítás-management feladata minden adottság komplex vizsgálata, majd optimalizálása a kívánt eredmény eléréséhez.
Az ipari tisztítástechnológia immár tizenharmadik alkalommal megrendezett vezető szakvásárán idén 15 országból 254 kiállító mutatta be legújabb termékeit és szolgáltatásait. Az általuk elfoglalt 6 800 m2 kiállítási terület 3 százalékos növekedést jelentett 2014-hez képest.
Az ipari alkatrészek megbízható és gazdaságos módon történő tisztítását tekintve a különböző alkalmazásoknál gyakran csak oldószeres tisztítással érhető el a kívánt eredmény. A Dürr Ecoclean új mértéket állít az oldószeres tisztításban, ezúttal egy innovatív rendszerkoncepció bevezetésével.
A forgácsoló eljárásokkal készült alkatrészek esetében a megmunkálás mellett a tisztaság is fontos minőségi kritérium. Különösen a nagy gyártási tételek esetén lehet gyakori kihívás a forgács, olaj és hűtő-kenő folyadék eltávolítása. Egy oldószereken alapuló koncepció – amely jól illeszkedik az aktuális igényekhez – gyors, hatékony és környezetbarát tisztítást tesz lehetővé.
A fém alkatrészek tisztítása során az üledékanyagok, mint az olaj és az emulzió a tisztító fürdőbe kerülnek. Módosított alkoholok, illetve szénhidrogének használata esetén ezek a maradékanyagok növelhetik a tisztítószer savtartalmát, ami korróziót eredményezhet az alkatrészek felületén és a tisztítógépen egyaránt.
Napjainkban a fém- és alkatrészgyártásban a tisztítás már a termelési lánc elengedhetetlen része. Az eljárás minősége és hatékonysága leginkább a megfelelő tisztítószerek és a folyamattechnológia megválasztásától függ.