A gyártás alapvető lépéseként az alkatrészek tisztítása jelentősen hozzájárul a termék minőségéhez és a hozzáadott értékhez. Az ezzel járó feladatok lényegesen szerteágazóbbá váltak és nagyobb kihívást jelentenek az elmúlt években. A parts2cleanen (Stuttgart 10-es csarnok, C38-as stand) az Ecoclean a különféle ipari szektorok nagyon különböző tisztítási alkalmazási területeihez és követelményeihez optimálisan adaptált termékcsaládot kínál. A szeptember 26. és 28. közötti stuttgarti szakkiállítást olyan előremutató szolgáltatási megoldások teszik teljessé, mint az új virtuális bemutatóterem, valamint az energiahatékonyság és a fenntarthatóság javításának lehetőségei.
A FRIES Kunststofftechnik GmbH által gyártott egyedi tisztítókosarakat kifejezetten az érzékeny munkadarabok szállítására, tisztítására és tárolására fejlesztették ki. A rugalmas, alkatrész-specifikusan gyártható rácslemezzel rendelkező all-in-one rendszert teljesen automatizált gyártási folyamatokhoz tervezték.
Az ár és a minőség mellett a gyorsaság is meghatározó az ipari felülettisztításban, ami elsősorban kapacitás kérdése. A szemcseszórás 21. századi technológiáit képviselő PROFETT Kft. ezért szórótérrel bővítette budapesti telephelyét, ami már nagy méretű munkadarabok, akár egész autókarosszériák tisztítását is lehetővé teszi. Kisvárday-Papp Miklóst, a PROFETT ügyvezető igazgatóját kérdeztük a felülettisztítás piacáról.
Az LPW Reinigungssysteme GmbH az elmúlt években világszerte a vevőspecifikus rendszermegoldások szakértőjeként vált ismertté a nagy tisztasági követelményeket megfogalmazó ágazatokban. A Riederichben gyártott, a legmagasabb tisztasági követelményeket is kielégítő rendszereket számos high-tech területen használják. Logikus lépés volt egy, az évek alatt bizonyított ciklikus nukleáció (CNp) eljárás szabadalmainak felhasználásával készült helytakarékos, szabványos kamrarendszer kifejlesztése. Az LPW a 2022-es parts2clean szakkiállításon mutatta be az új PowerJet Compact CNp rendszert.
Legyen szó milliméteres kis összekötő elemről, bonyolult precíziós optikáról vagy méteres rendszerelemekről, a high-tech alkatrészekkel szemben támasztott tisztasági követelmények számos iparágban egyre szigorúbbak és szigorodnak. Bár a konkrét specifikációk az alkatrésztől, az iparágtól és az alkalmazási területtől függően változnak, a stabil termékminőséghez szükséges eredmény általában nem érhető el hagyományos tisztítórendszerekkel. A precíziós és nagy tisztaságú tisztítási megoldások régóta fennálló szolgáltatójaként az Ecoclean következetesen vezérli az erre a területre vonatkozó tisztítási rendszerek, eljárások és folyamatok fejlesztését, beleértve a speciálisan kialakított berendezéscsomagokat is.
Az orvostechnikában használt, finom kapillárisokkal rendelkező, sűrűn csomagolt vezetőhuzalok komoly kihívást jelentenek az alkatrésztisztítás számára. Az LPW tisztítási szakemberei kifejezetten erre a feladatra fejlesztettek ki egy rendszert, amelyet a vezetőhuzalokat gyártó Epflex mind a mai napig használ.
A tisztítási folyamatok optimalizálása során gyakran jelentős lehetőség rejlik az alkatrészek tisztításának stabilabbá, gazdaságosabbá és fenntarthatóbbá tételéhez. Az első lépés egy szisztematikus folyamatelemzés, amely megvizsgálja a bepakolási és a kipakolási termelési lépéseket is.
Az elektromobilitás és az autonóm vezetés az autóipar megatrendjei közé tartoznak. Ez azt eredményezi, hogy az alkatrészek, valamint a gyártási folyamatok változnak, és új, vagy megváltozott eljárások jelennek meg az alkatrész tisztításban.
A berendezés részleteivel, például a nagy mosási kapacitással, a továbbfejlesztett mosómechanikával és a folyadékkezeléssel, valamint az energiaoptimalizált rendszertechnológiával és a hatékony hővisszanyeréssel az EcoCcompact következő generációja biztosítja, hogy az egység tisztítási költségei alacsonyak maradjanak még magas tisztasági előírások ellenére is. A minimális helyigény, valamint a szénhidrogének és a módosított alkoholok közötti rugalmas váltás szintén hozzájárul az Ecoclean kompakt plug and play tisztítórendszerének nagy gazdasági hatékonyságához és jövőbeli biztonságához.
A növekvő minőségi követelmények, a nyomon követhetőség szigorítása, az ügyfélspecifikusabb projektek és a rövidebb szállítási határidő - a gyártási vállalatok előtt álló kihívások egyre változatosabbak. Ezek elsajátításához az automatizálás, a digitalizálás és a hálózatépítés elengedhetetlen előfeltétel. Az alkatrésztisztítás területén az Ecoclean az Ecoclean Connect innovatív felhőmegoldással támogatja a digitális átalakulást.
A részecskék és a felülettisztaság iránti növekvő igények egyre finomabb tisztítási megoldások iránti igényt eredményeznek az egyre szélesebb ipari szektorban működő vállalatoknál. Változás zajlik olyan nagy tisztaságú ágazatokban is, mint a félvezető-ellátó ipar, az optika és az orvostechnika.
Az alkatrészek és szerszámok hagyományos hidegtisztítós, oldószeres tisztításához képest a MEWA által kínált biológiai alapon működő alkatrészmosó berendezések környezetkímélő megoldást jelentenek. A MEWA Bio-Circle alkatrészmosó asztalaiban biológiailag lebomló mosófolyadékot használnak, amely nemcsak a környezetet, de a dolgozók egészségét is óvja.
Az alacsony súly és terjedelem, a könnyed hidegen indíthatóság, illetve a viszonylagosan kedvező költségű sorozatgyártás mind olyan előnyök, melyeket a fém bipoláris lemezek nyújtani tudnak. Az üzemanyagcella-kötegek alapvető elemei döntő feladatokat látnak el a közegellátás, az elektromos kapcsolás, illetve a hűtés terén. Hogy mindezt milyen jól tudják ellátni, egyebek mellett függ az anyagok tisztaságától, illetve az alkalmazott lemezektől is. Az Ecoclean vállalat különböző eljárásokkal kísérletezett annak érdekében, hogy lehetővé tegye a minél költséghatékonyabb és gazdaságosabb tisztítást.
A múlt századelő kiváló találmánya a homokfúvás/homokszórás, mely egy ismert és általánosan elterjedt felülettisztítás. Az évtizedek tapasztalatán folyamatosan fejlődő technológia mára precízen működő, pontos vezérlésű berendezéseket és költséghatékony munkavégzést eredményezett.
A komplex elektromos gépcsoportok összeszerelésekor elkerülhetetlenek a szennyeződések. Az egyik neves gépjárműipari beszállító vállalatnál egy az Ecoclean cég által a specifikus felhasználói igényeknek megfelelően megtervezett száraztisztító berendezés gondoskodik arról, hogy a szennyrészecskék ne okozhassanak működési zavarokat a szervokormányok későbbi üzemeltetésekor. A messzemenően automatizált folyamat egyúttal igen rövid ütemidőket is lehetővé tesz.
A vállalatok számos területen és piacon szembesülnek az alkatrészek tisztaságának egyre növekvő igényével. Az elvárásoknak gyakran csak precíziós tisztítási eljárásokkal lehet megfelelni. Az UCM az ilyen jellegű alkalmazásokhoz fejlesztette ki új, költséghatékony UCMSmartLine ultrahangos berendezéssorozatát. Ezek szabványosított modulokon alapulnak, melyek a tisztítási, öblítési, szárítási, betöltési és kiürítési folyamatokhoz beépített elektrotechnikával, vezérléstechnikával, valamint rugalmas szállítási rendszerrel rendelkeznek. Ezekből a modulokból egyedi berendezéseket lehet konfigurálni az előtisztításhoz, a köztes és a végső tisztításhoz, illetve igény szerint bővíthetőek is.
Az S1 rendszer új generációjának legfontosabb műszaki jellemzői közé tartozik a forgókosár az ergonomikus be- és kirakodáshoz, illetve a gépi környezet szennyeződésének megakadályozásához, a forgathatóan szerelt fúvókák, amelyek a megtisztított alkatrészek újraszennyeződését küszöbölik ki, valamint az ATEX-szabványoknak teljes mértékben megfelelő kialakítás. A kíméletes és egyben intenzív megmunkálás, a szemcsék könnyű és biztonságos cseréje, illetve a manuális és az automatikus üzemmódok közti egyszerű váltás hatékony és kiváló minőségű eredményeket garantál.
Először a nagy dróthálótekercsek tisztításánál merült fel a nagykamrás-oldószeres tisztítóberendezésbe való beruházás szükségessége, hiszen ezekhez ez idáig bértisztítást kellett igénybe venni. Időközben a vállalat ezt a tisztítórendszert használja már az autógyártás, az öntöde vagy a villamosipar legkülönbözőbb alkatrészeihez is, eleget téve mind a részecskeszűrős, mind a hártyás maradványszennyeződésekre vonatkozó követelményeknek. A megfelelő tisztasági kiértékeléshez, lemezmegmunkáláshoz és vizesvágáshoz saját vizsgálati labor készíti el a szolgáltatási portfóliót.
Intenzív megbeszélések után hozták meg a döntést: a stuttgarti SurfaceTechnology GERMANY és parts2clean szakkiállításokat nem rendezik meg az eredetileg tervezett októberi időpontban. Mindkét rendezvény visszatér a szokásos rotációhoz.
Az Ecoclean vállalat az EcoCvelox berendezését az alkatrészek sorjamentessége és részecske szintű tisztasága terén egyre növekvő igényekre való költséghatékony válaszként fejlesztette ki. A moduláris felépítése lehetővé teszi a berendezés egyedi igényekre való szabását, valamint jövőbeli bővíthetőségét, így a kombinált nagynyomású sorjátlanítás, tisztítás és szárítás egy kézben történő konfigurálását. Mindezek során 15 másodperces raklaponkénti ciklusidő valósítható meg. A nagynyomású sorjátlanítás gyors és egyszerű offline programozása egy CAD/CAM csatolófelületen keresztül valósul meg, az alkatrészek mozgatását pedig rendkívül dinamikus szállítórendszer végzi – az EcoCvelox mindezekkel új mércéket állít fel.
Napjainkban már számos iparágban mindennaposnak számítanak a néhány 100 mikrométeres méretű részecskékre vonatkozó tisztasági specifikációk. Ennek csak úgy lehet teljes mértékben eleget tenni – különösen a forgácsolással előállított, komplex formájú alkatrészek esetében –, ha ezt megelőzőleg megbízható sorjátlanításra is sor került. Az új fejlesztés gyors automatikával kombinálja ezt a két folyamatot, egy rendkívül rugalmasan alkalmazható berendezésben ötvözve a sorjátlanítási és tisztítási folyamatot.
Alapos előkészületi idő és a szükséges építkezések befejezése után szeptemberben átadásra került az új LPW vizsgáló- és szolgáltatóközpont a cég riederichi telephelyén. Az ismert technikum kiegészítéseként így kb. 300 m²-en tisztatéralapú ügyfélközpont létesült.
A fröccsöntés vagy mechanikus megmunkálás révén létrejött műanyag alkatrészek jellemzően sorjásak. Az acp systems AG által kifejlesztett quattroClean technológia hatékony gyártásközi sorjátlanítási és tisztítási alternatívának bizonyult a kemény és törékeny műanyagok – például a PEEK poli(éter-éter-keton) és a PPS (polifenilén-szulfid) – esetében. A zsírtalanítás és a tisztítás egyetlen száraz folyamatban végezhető el.
A 2019. október 22–24. között Stuttgartban sorra kerülő parts2clean kiállítás számtalan lehetőséget mutat be a folyamatok optimalizálásához. A speciális kiállítási lehetőségek és betétprogramok értékes információval gazdagítják majd az ipari alkatrésztisztítás vezető szakkiállítására kilátogató vendégeket.
A 2019. október 22–24. között Stuttgartban sorra kerülő parts2clean kiállítás számtalan lehetőséget mutat be a folyamatok optimalizálásához. A speciális kiállítási lehetőségek és betétprogramok értékes információval gazdagítják majd az ipari alkatrésztisztítás vezető szakkiállítására kilátogató vendégeket.
Az ipari felülettisztításban az ár és a minőség mellett a gyorsaság már régóta meghatározó tényezőnek számít, de az elmúlt években – végre – a környezettudatosság is felzárkózott negyedik döntési kritériumnak. Nem létezik olyan univerzálisan használható technológia, amely minden alkalmazásban optimális eredményekhez vezet, de olyan tudásközpontra már régóta igényt formált a magyar ipar, mint ami jelenleg formálódik a fővárosban. A centrumban megismerhető technológiákról Kisvárday-Papp Miklós, a PROFETT ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak.
A 2019. október 22–24. között Stuttgartban sorra kerülő parts2clean kiállítás számtalan lehetőséget mutat be a folyamatok optimalizálásához. A speciális kiállítási lehetőségek és betétprogramok értékes információval gazdagítják majd az ipari alkatrésztisztítás vezető szakkiállítására kilátogató vendégeket.
A szemcsével történő felülettisztás több technológiával végezhető el, amelyeknek mind megvannak a maga előnyei és hátrányai. A széles körben alkalmazott homokszórás, azt gondolnánk, gyors és olcsó munkavégzést tesz lehetővé, nem számolva a porral, a nagy mennyiségű szennyező anyaggal, ami a környezetbe kerül (még rosszabb esetben a légutakba). A homokszemcsék mindamellett, hogy roncsolást végeznek, a felületen létrejövő kráterekbe is beágyazódnak, hogy onnan később kiszabadulva okozzanak károkat. A Magyarországon kevésbé elterjedt nedves szemcseszórás előnyeiről Kisvárday-Papp Miklós, a PROFETT ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak.
A XX. század elejének kiváló találmánya a homokszórás, mely egy általánosan elterjedt felülettisztítási eljárás. Az évtizedek alatt folyamatosan fejlődő technológiában idővel megjelent a finomszemcse-technológia, a hatékonysági és környezetvédelmi megfontolások pedig életre hívták a szódaszórást is. A komplex geometriák villámgyors felülettisztítását lehetővé tevő szódaszórásról Kisvárday-Papp Miklós, az eljárást idehaza meghonosító PROFETT ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak.
A működési szempontból kritikus gépjárműrendszerek esztergált alkatrészei a legmagasabb követelményeket támasztják a pontossággal, minőséggel és tisztasággal szemben. Egy francia esztergaműhelyben a havonta nagyjából nyolcmillió elkészített alkatrész mindössze 1 ppm hibaarányáról nemcsak a legmodernebb gyártó- és minőség-ellenőrző gépek, hanem az igényekhez szabott tisztítási megoldások is gondoskodnak.
Egy amerikai műanyagipari gyártó cég példájában ismét bebizonyosodott a különböző szén-dioxid hó befúvásos technológiák hatékonyságának nagymértékű eltérése. Az acp quattroClean rendszerének bevezetése óta a cégnél gyakorlatilag nullára csökkent a bevonatolás előtt megtisztított járművilágítási alkatrészek szennyeződés okozta selejtszáma.
A kiváló minőség és a termelékenység nemcsak a megmunkálás, hanem a forgácsolószerszámok gyártása során is kulcsfontosságú sikertényezőknek számítanak. Ennek megfelelően a tisztasági fokra, a kapacitásra és a folyamatbiztonságra vonatkozó elvárásokat akkor sem lehetett figyelmen kívül hagyni, amikor a Sandvik Coromant új berendezést vásárolt a fúrószárak, marószerszámok és lapkák gyártásközi, illetve végső tisztításához.
A 21. század iparát a digitális folyamatvezérlés, precíziós megmunkálás és a robotok alkalmazása jel-lemzik. A tűréshatárok a korábban elfogadott toleranciák törtrészére zsugorodtak. A magasan fejlett iparágakban a berendezéseket precízen kell karbantartani és üzemeltetni. Igaz ez még egy olyan vi-szonylag egyszerű folyamat esetében is, mint a gépalkatrészek tisztítása. A teljes körű törlőkendő-szolgáltatást nyújtó MEWA erre is tud megoldást.
A MEWA tavaly ünnepelte magyarországi leányvállalata tizedik születésnapját, és néhány hónappal később már az egyik legfontosabb díjjal ismerték el hazai tevékenységét. Ügyfélközpontúság, fenntarthatóság, társadalmi felelősségvállalás, magas színvonalú szolgáltatások – a kitüntetésen keresztül a MEWA legfontosabb elvei most még nagyobb hangsúlyt kapnak Magyarországon.
Bárhol gyártják vagy dolgozzák fel az alkatrészeket, azok tisztítási technológiája döntő jelentőségű a gyártási folyamatok sikere és a késztermék minősége szempontjából. Egyre jellemzőbb a magas tisztasági fok megkövetelése – beleértve a részecskemaradványok és a filmrétegek eltávolítását is – és a normák is egyre emelkednek.
Rengeteg feladat – és számos ipari tisztítási módszer. A spektrum a jól ismert nedves vegytisztítás módozataitól az alacson, vagy nagy nyomáson történő, elárasztással, öblítéssel és befecskendezéssel végzett mechanikai típusú mosási eljárásokon át az olyan új metódusokig terjed, mint a ciklikus nukleáció. De melyik a tökéletes módszer az adott alkalmazáshoz és követelményekhez? Létezik egyáltalán ilyen? Sorvezetőként is alkalmazható cikkünk talán megkönnyíti a döntéshozatalt.
A vizes bázisú közegekkel végzett alkatrésztisztítás alkalmazási területei átfogják a durva, a köztes és a finomtisztítást, sőt a legfinomabb tisztítást is. A megfelelő tisztítórendszerbe történő befektetésnél a tisztítási minőség, az átbocsátás, az ütemidő, a folyamatbiztonság és a gazdaságosság jelentik a lényeges kérdéseket. Az Ecoclean ezeket különböző berendezéskoncepciókkal válaszolja meg, amelyeket a mindenkori ágazathoz és feladatokhoz igazít hozzá.
A korábban Dürr Ecocleanként ismert vállalat nemrégiben önálló márkaként, Ecoclean néven kezdte meg újra működését. Az Ecoclean az SBS Group (Shenyang Blue Silver) gépészeti cég égisze alatt továbbra is az ipari munkadarabok tisztítására és felületkezelésére alkalmas megoldások fejlesztésén és gyártásán dolgozik.
Az autóipar ellátási láncát olyan tevékenységek dominálják, amelyek közvetlenül vagy közvetve az erőátviteli technológiához kapcsolódnak. Az összetevők tisztaságára vonatkozó eltérő követelmények ellenére az ellátási lánc különböző szakaszaiban a forgácsolási folyamatokat jórészt a részecskeeltávolítást célzó technológiák dominálják. A felületi filmréteg mindeddig kevés figyelmet kapott, de ez a szemlélet változóban van. A változó gyártási módszerek és mobilitási koncepciók, valamint néhány más trend új követelményprofilt hoznak létre, ami kikényszeríti a változást. Felmerül persze a kérdés, hogy merre tart az ipari tisztítástechnika.
Az alkatrészek hatékony tisztítása napjainkra gyakorlatilag minden gyártó számára kulcsfontosságú lett, nem utolsósorban azért, mert a tisztaság mércéje is folyamatosan emelkedik. A szennyeződések eltávolítása kritikus tényező a soron következő megmunkálási feladatok és ezzel a késztermék minősége szempontjából. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a költségnyomás is fokozódik. A gyártók tehát két tűz közé kerültek. Megoldást jelenthet a mosórobotok alkalmazása.
Egyre szélesebb körben terjednek a környezetkímélő alkatrész-mosóasztalok, amelyek biológiai úton bontják le a szennyeződéseket. Milyen esetekben lehet ezeket hatékonyan használni? Mit nyújtanak ezek az eszközök valójában? És mire nem jók?
Az ipari alkatrésztisztító berendezések egyik vezető gyártójának számító Dürr Ecoclean a virtuális valóságot is felhasználja a szervizszakemberek globális képzésében, hogy a komplex manipulátorokhoz elsőrangú karbantartási támogatást adjon.
Van valami közös az autóiparban, az alkatrészgyártásban, az orvosi technológiában, a gépgyártásban, a légiiparban, a precíziós és mikrogyártásban, az optikai iparban, az elektronikában és a modern ipar számos más ágazatában: az alkatrészek tisztításának célja az, hogy az készen álljon a soron következő feldolgozási műveletekhez, illetve hogy biztosítsuk az adott komponens hosszú távú, problémamentes működését.
Minél több szennyeződést vesz föl egy törlőkendő, annál jobb. A világmárkaként számon tartott MEWA törlőkendők különlegesen nagy felvevőképességgel rendelkeznek. Saját súlyuk sokszorosát képesek felszívni, amit a szálak összetétele, a saját szövöde és a vizsgálati labor együttesen tesznek lehetővé.
Napjainkra realitássá vált az alkatrészek legszigorúbb szabványoknak is megfelelő, következetes és gazdaságos tisztítási folyamata, de sikeresen csak akkor kivitelezhető, ha azt már kifejezetten az eltávolítandó szennyeződéstípusra, az alkatrész geometriájára, az anyagáramlás sebességére és az elérni kívánt tisztasági fokra szabjuk. A végeredményt befolyásolni képes rengeteg változó a kisszériás gyártás számára optimális alternatívává lépteti elő a bérmosást. A szolgáltatás előnyeiről Swen Gessner, a GesKor Kft. ügyvezetője beszélt a TechMonitornak.
Függetlenül attól, hogy a felülettisztítás rendkívül összetett, vagy meglehetősen egyszerű, a szennyeződések eltávolítása kritikus tényező a soron következő megmunkálási feladatok és ezzel a késztermék minősége szempontjából. A hatékony, fenntartható és megbízható eredményhez vezető tisztítási megoldások iránt következésképpen világszerte növekszik az érdeklődés.
A végtermékek felülettisztaságának minősége mára a termelési folyamat meghatározó tulajdonsága lett, melynek követelményei elsősorban az autóipari területen folyamatosan növekednek. Ilyen esetben a tisztítás-management feladata minden adottság komplex vizsgálata, majd optimalizálása a kívánt eredmény eléréséhez.
A CALBO Metal Kft. 2005 óta nyújt segítséget ügyfeleinek az alkatrészmosási feladatok megoldásában. Ehhez első lépésként egy információs adatlap segítségével felmérést végez többek között a tisztítandó munkadarab anyagáról, méretéről, illetve az eltávolítandó szennyeződésről.
Az alkatrészek és felületek hatékony tisztítása napjainkra gyakorlatilag minden gyártó számára előtérbe került, nem utolsósorban azért, mert a tisztaság mércéje is folyamatosan emelkedik. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a költségnyomás is fokozódik. A gyártók tehát két tűz közé kerültek.
A EcoCFlex 3 számos újítása közül is kiemelkedik a gép egyedi kialakítása, valamint az általánosan használt hattengelyes csuklós-karos robotokat kiváltó, a Dürr Ecoclean saját fejlesztésű SCARA manipulátora. A gépbelsőre vetett pillantás további részleteket is elárul, amelyek mind hozzájárulnak a hajtáslánc-elemek elő- és végső tisztításában mutatott kiváló folyamatbiztonsághoz, minőséghez és energiahatékonysághoz.
A gyártmányokkal szemben támasztott növekvő minőségi és megbízhatósági követelmények magukkal hozták a nagyobb fokú tisztaság igényét is, amivel sokszor a beszállítókat nehéz feladat elé állítják a szigorú maradványszennyeződési előírásokkal.
A gyártási minőség további javítása érdekében a vezető méréstechnikai gyártók egyike egy teljesen új alkatrész-tisztítási koncepció alkalmazása mellett döntött. Az eljárás két ultrahanghullám alapú, ultrafinom tisztítógépet alkalmaz a több mint 65 különböző anyagból készülő szenzorok és mérőelemek tisztítására. A jelentősen jobb tisztítási minőség és nagyobb kapacitás jóvoltából a beruházás megtérülési ideje kevesebb mint három év.
Precíziós optikák, félvezetők vagy üveglapkák – ezek vagy ehhez hasonló alkatrészek, részegységek különös körültekintést igénylő tisztítására a svájci UCM AG egy tisztaszobákban is alkalmazható kompakt berendezést mutat be.
A fém alkatrészek tisztítása során az üledékanyagok, mint az olaj és az emulzió a tisztító fürdőbe kerülnek. Módosított alkoholok, illetve szénhidrogének használata esetén ezek a maradékanyagok növelhetik a tisztítószer savtartalmát, ami korróziót eredményezhet az alkatrészek felületén és a tisztítógépen egyaránt.